ARP | ARP Odyssey | ARP ODYSSEY

ARP Odyssey

ARP Odyssey | Duofonní syntezátor

Kompletní oživení po čtyřiceti letech. Legendární analogový syntezátor, který změnil svou dobu.

KORG nabízí pro uživatele ARP ODYSSEY Patch Book, ve kterém naleznete kolekci 100 zvuků zaměřených více na moderní hudbu, co dělá ODYSSEY stále aktuálním nástrojem i po 40 letech od uvedení originálu na trh.

Zvuky v Patch Booku jsou odvozeny z KORG iOS aplikace ARP Odyssey a můžete je použít jako východisko pro vytváření nových zvuků dalšími nastaveními a dolaďováním, dokud dostanete požadovaný výsledek.

Zkoušením a experimentováním s těmito vzorovými zvuky lze odhalit bohatou paletu zvuků, kterých je ARP ODYSSEY schopen.

Patch Book je dostupný zdarma na www.korg.com/us/support/download/manual/0/435/3604/

ARP Odyssey byl analogový syntezátor, původně vyroben v roku 1972 americkým výrobcem ARP Instruments Inc., který rychle sklidil úspěch mezi hudebníky. Uznávaný pro svůj vynikající poměr cena/výkon, lehkou ovladatelnost, hratelnost a přenosnost, podstoupil ARP Odyssey v průběhu své historie několik vylepšení a udržel se ve výrobě až do roku 1981, kdy byla jeho výroba z důvodu ekonomických těžkostí a masivnějšího nástupu digitálních technologií ukončena. Nástroj, oblíben širokou škálou hudebníků po celém světě, dodnes považovaný za klasiku mezi analogmi, jeho charakteristický zvuk je slyšet v mnohých dnes již klasických skladbách.

Nyní v roce 2015, přináší firma Korg legendární ARP Odyssey zpět. S odborným poradenstvím Davida Frienda, spoluzakladatele společnosti ARP Instruments Inc., Korg do detailu zreprodukoval původní obvody nástroje pro všechny hudebníky, kteří se snaží vytvářet klasické analogové zvuky. Společnými silami se technikům společností Korg a ARP podařilo vyrobit nástroj, který vám kromě zvuku dává i pocit z originálu. Řešení každého detailu bylo starostlivě zvažované tak, aby byl výsledek věrný kvalitě originálu, co platí nejen o nástroji, ale také o polo-tvrdém obalu.

Zvuk legendárního ARP Odyssey je oblíben dodnes. Po dlouhé přestávce se kola historie točí znovu.

Profil Davida Frienda:

Spoluzakladatel společnosti ARP Instruments Inc. Spolu se zakladatelem Alanem Robertem Pearlmanem se kromě návrhu ARP Odyssey podílel na vývoji mnohých dalších produktů a následně vstoupil do vedení společnosti, které se stal nakonec prezidentem. Jako uznávaný podnikatel byl v roce 2010 oceněný společností Ernst and Young jako „Podnikatel roku“. V současnosti působí jako předseda představenstva a generální ředitel společnosti Carbonia Inc. a též jako odborný asistent na MIT Sloan School of Management. Je také emeritním profesorem na New England Conservatory a Berklee College of Music.

Kompletní rekonstrukce třech generací obvodů ve spolupráci s původním vývojářem a spoluzakladatelem společnosti ARP Instruments Inc.

Charakteristická syntéza nástroje ARP Odyssey detailně zrekonstruovaná od úrovně obvodů.
Původní ARP Odyssey byl konstruovaný jako 2VCO duofonní nástroj. Jeho nejvýraznějším charakteristickým rysem byl ostrý a pronikavý zvuk s bohatou škálou zvukových variací. S celou škálou funkcí a možností modulace, jako synchronizace oscilátorů, sample & hold, modulace šířky pulzu, high-pass filter, dva typy generátoru obálek, a funkce pitch bend pomocí tlakově citlivých tlačítek (PPC), to všechno bylo schopné vytvořit všestrannou škálu zvuků dyssey podílel na vývoji mnohých dalších produktů a následně vstoupil do vedení společnosti, které se nakonec stal prezidentem. Jako uznávaný podnikatel byl v roce 2010 oceněn společností Ernst and Young jako „Podnikatel roka“. V současnosti působí jako předseda představenstva a generální ředitel společnosti Carbonia Inc. a také jako odborný asistent na MIT Sloan School of Manaagement. Dále je emeritním profesorem na New England Conservatory a Berklee College of Music.

Všechny tyto komponenty nástroje byly starostlivě replikovány na úrovni obvodu pro dosažení jejich originálního zvuku. Pod dohledem Davida Frienda byly starostlivě vybrány jejich jednotlivé části a všechny obvody byly nastavené tak, aby výsledný zvuk nástroje nesl všechny charakteristické znaky originálu.

(Podrobné informace o syntéze ARP Odyssey najdete v manuálu v části Parameter Guide.)

Nástroj obsahuje všechny tři generace filtrů
Všeobecně řečeno, existovaly tři verze originálního ARP Odyssey, dělené podle data výroby s hlavním rozdílem v obvodu filtru. Nový ARP Odyssey obsahuje všechny tři typy obvodu filtru a na nástroji je možné zvolit jeden z nich pomocí přepínače.

TYP I (Rev1) je obvod se strmostí 12 dB/Oct a produkuje ostrý a pronikavý zvuk.
TYP II (Rev2) je filtr se strmostí 24 dB/Oct s výrazným podáním nízkých frekvencí. TYPIII (Rev3) udržuje výbornou stabilitu i při dosažení vysoké rezonance.
Všechny tři obvody filtru byly starostlivě zreprodukované podle originálu.

Chování obvodu Portamenta všech třech verzí nástroje
Na původním nástroji ARP Odyssey se obvod portamenta při použití funkce transpozice choval odlišně ve verzi Rev1 a ve verzi Rev2/Rev3. Nový ARP Odyssey nabízí na výběr z obou možností chování tohoto obvodu pomocí přepínače.

ARP Odyssey je vyvinut a vyroben tak, aby zachovával základní designové prvky originálu.

Kompaktní tělo originálu, kvalitní, odolné a lehce ovladatelné posuvné potenciometry, pohodlná, lehce hratelná klaviatura
Nový ARP Odyssey byl zmenšený na 86% originálního ARP Odyssey. Starostlivě vybrané posuvné potenciometry poskytují hladší chod a komfortnější ovládání. Klaviatura je složená z kláves s užším tělem, vyznačuje se nižší hmotností a vynikající hratelností. Tato klaviatura dělá nástroj nejen kompaktnějším a lehce použitelným, ale i nekompromisně „hratelným“. I když má nástroj jen 37 kláves, díky funkci transpozice dokáže pokrýt rozsah 7 oktáv

Nový spínač "DRIVE"
Pro dosáhnutí silnějšího analogového zvuku, byla do nástroje doplněná funkce DRIVE s vypínačem. Tato funkce generuje silný a surový zkreslený zvuk pomocí přebuzení a následného zkreslení signálu v obvodu VCA.

Přidané konektory MIDI a sluchátkový výstup
Na původním ARP Odyssey byly konektory, u kterých se počet a použití lišil podle data výroby. Od verze 3 však přinášel ARP Odyssey moderní standard v této oblasti. Nový ARP Odyssey byl doplněný o MIDI IN a USB konektor a rovněž byl přidaný i sluchátkový výstup s vlastním regulátorem hlasitosti (*). Pro kvalitní nízkošumový zvukový výstup nástroje byly použité symetricky zapojené XLR konektory.

Propojovací kabely jsou součástí balení
Čtvrt palcové miniaturní propojovací kabely jsou součástí balení. Když propojíte pomocí propojovacího kabelu sluchátkový výstup a externí audio vstup, získáte tak zpětnou vazbu, pomocí které bude nástroj generovat silný a charakteristický zvuk.

Když propojíte výstup GATE OUT se vstupem TRIG IN, nebude generátor obálky opětovně spouštěný a docílíte tak při hře Legato efektu.

Součástí je i speciálně pro tento nástroj vyrobený polotvrdý obal

Součástí balení je speciálně pro tento nástroj navržený polotvrdý obal. Kvalitní povrchová úprava v černé barvě je doplněná o logo ARP. Vlnitá skořepinová konstrukce těla obalu zabezpečuje vysokou odolnost vůči nárazu, samozřejmostí je i vnitřní odpružení a kapsa na drobnosti a příslušenství.

Design nástroje verzí Rev 1 a 2 , znovu oživené jako limitované edice

Z různých designových provedení horního panelu, které se lišily podle verze nástroje, je na novém ARP Odyssey použitý design verze Rev3. s černým panelem s potiskem v oranžové barvě. Design s bílým panelem verze Rev1 a černým panelem se zlatým potiskem verze Rev2, budou nabízené jako limitované edice. Jestli jste bývalý uživatel originální verze, máte tak možnost vybrat si tu, která vám oživí krásné vzpomínky. Jestli jste nový uživatel, tak si jednoduše vyberete model, který se vám nejvíc líbí.

Specifications

Keyboard
37-note (Slimkey, No velocity sensitivity, No aftertouch)
Maximum Polyphony
2 voices for duophonic; normally monophonic
Controllers
Transpose Positions
2 octaves down, normal, 2 octave up
Proportional Pitch Control
b (Pitch down) Pad: about -2 / 3 octave
- (Modulation) Pad
# (Pitch-up) Pad: about +2 / 3 octave
Noise Generator
Noise Spectrum Types (white and pink)
Portamento
Maximum Speed
about 0.01 msec./oct
Minimum Speed
about 1.5 sec./oct
VCO (Voltage Controlled Oscillator)
Waveforms
Sawtooth, Square, Pluse (Dynamic Pluse)
Frequency Range
VCO-1 in low freq. mode, 0.2 Hz – 20 Hz: VCO-1
and VCO-2 (audio range) about 20 Hz – 20 kHz
Warm Up Drift
1/30 semitone from turn on max
Pulse Width
50 % – 5 %
Pulse Width Modulation
ADSR, +45 %
LFO, +15 %
Voltage Controlled Response:
1 V/oct
Maximum Frequency Shifts
LFO sin wave, +1/2 oct.
LFO square wave, +1.5 oct.
ADSR, +9 oct.
S/H, +2 oct.
* VCO-1 is low note priority, VCO-2 is high note priority.
VCF (Voltage Controlled Filter)
Types
Low pass (I: 12 dB/oct., II III: 24 dB/oct.)
Frequency Range
16 Hz - 16 kHz
Maximum Usable Q
30
Resonance
1/2 - self oscillate
Voltage Controlled Response
C3 key (left edge): 0 V
C6 key (right edge) 3 V
VCA (Voltage Controlled Amplifier)
Dynamic Range
80 dB
Ring Modulator
Type
Digital
Input Signal
VCO-1, VCO-2 (square wave)
Sample & Hold
Command Sources
Keyboard or LFO trigger
Sampled Signals
VCO-1 sawtooth wave and square wave, VCO-2 square wave and pink noise
ADSR Envelope Generator
Attack Time
5 msec. - 5 sec.
Decay Time
10 msec. - 8 sec.
Sustain Level
0 - 100 % or Peak
Release Time
15 msec. - 10 sec.
AR Envelope Generator
Attack Time
5 msec. - 5 sec.
Release Time
10 msec. - 8 sec.
Control Input Jacks
Pedal
φ6.3 mm monaural phone jack
Portamento Foot Switch
φ6.3 mm monaural phone jack
Audio Output Jacks
LOW
Connector: φ6.3 mm monaural phone jack
Maximum Output Level: -20 dBu@ 10 kΩ load
Output Impedance: 10 kΩ
HIGH
Connector: XLR connector
Maximum Output Level: +4 dBu@ 1 kΩ load
Output Impedance: 330 Ω
Headphones Jack
Connector
φ6.3 mm stereo phone jack
Maximum Output Level
50 mW + 50 mW@ 33 Ω load
Output Impedance
10 Ω
* Controllable by volume knob.
External Audio Input (Ext Audio Input) Jack
Connector
φ6.3 mm monaural phone jack
Maximum Input Level
-10 dBu
Input Impedance
22 kΩ
MIDI Connector
IN
USB Connector
Type B
CV IN/OUT Jacks
Keyboard CV (IN/OUT)
1 V/oct.
Connector
φ3.5 mm monaural phone jack
GATE IN/OUT Jacks
GATE IN
+3 V (minimum)
GATE OUT
+10 V, key down; 0 V all keys up
Connector
φ3.5 mm monaural phone jack
TRIG IN/OUT Jacks
TRIG IN
+3 V pulse min., 10 μsec. Duration minimum
TRIG OUT
+10 V pulse on key depression, 10 μsec. Duration
Connector
φ3.5 mm monaural phone jack
Power Supply
AC adapter jack (DC 9 V)
Power Consumption
6.5 W
Dimensions (W x D x H)
502 x 380 x 120 mm / 19.76" x 14.96" x 4.72"
Weight
5 kg / 11.02 lbs
Accessories
AC adapter, phone cable, mini-phone cable, owner’s manual, dedicated semi-hard case
Options:
VP-10 Volume Pedal, PS-1/PS-3 Pedal Switch

* All product, company, and standard names are trademarks or registered trademarks of their respective holders.
* Appearance and specifications of products are subject to change without notice.


Cena

Dostupnost


ARP Odyssey

MO cena:
20.790 Kč /
799,00 €
ANO      

ARP Odyssey Rev1

- distribuce ukončena

ARP Odyssey Rev2

- distribuce ukončena

Ceník ve formátu PDF ke stažení: Ceník ARP

Příslušenství


Manuály

Uživatelský manuál