HOHNER - Harmoniky - Chromatické harmoniky

Chromatické harmoniky

Chromatické harmoniky

Chromatické harmoniky vynalezl HOHNER už před více než 100 lety. Jak sám jejich název napovídá, nabízejí tyto harmoniky všechny obvyklé tóny včetně křížků a béček, takže na ně lze hrát běžné chromatické melodie. Zjednodušeně řečeno lze říct, že chromatická harmonika se skládá ze dvou oddělených harmonik, jedna v C a druhá v C#, doplněných postranním přelaďovačem.Pokud se přelaďovač nepoužívá, nástroj hraje v C dur a hráč má tak k dispozici jen tóny odpovídající bílým klávesám na klaviatuře piana.Pokud se ale stiskne postranní přelaďovač, posune se hra jakoby na druhou harmoniku a každá nota se zvýší o půl tónu, tedy do C# dur stupnice, kde najdete všechny tóny odpovídající černým klávesám piana. Díky tomu lze na jednom jediném nástroji používat všechny tóny.Chromatická harmonika se používá hlavně v jazzu a klasické muzice, můžete ji ale slyšet také v popu, rocku, folku nebo blues. Proslavili ji takoví umělci jako Larry Adler, Toots Thielemans a Stevie Wonder, kteří přitom používali foukací harmoniky zn. HOHNER.

Výraz “chromatický” znamená stupnici, která obsahuje všech 12 tónů z každé oktávy, odpovídajících jak bílým tak i černým klávesám na klaviatuře piana. Chromatická harmonika přitom nabízí všechny tyto tóny.

“Chromatika” se tak vlastně skládá ze dvou diatonických harmonik spojených dohromady a naladěných s půltónovým odstupem, tedy například v C-dur a C#-dur. Stiskem postranního přelaďovače se zvýší všechny tóny o jeden půltón. Uspořádání tónů je přitom stejné jako u prostřední oktávy Richterova systému a jednoduše se v každém registru opakuje, takže každý kdo zná durovou stupnici na otvorech 4 - 7 jakékoliv foukací harmoniky s Richterovým laděním nebude mít problém začít hrát také na chromatiku. Ohýbání tónu na chromatice, podobně jako to jde u Richterových harmonik, není možné.

Chromatická harmonika se hodí pro některé efektní tóny v bluesové muzice, ale využijete ji v řadě dalších hudebních stylů – slyšet ji lze běžně v jazzu, klasické hudbě, popu nebo soulu. Zkušení hráči na tento nástroj zahrají prakticky jakýkoliv druh muziky. 

Následující stránky přináší přehled chromatických harmonik zn. HOHNER, od modelů pro začátečníky až po koncertní nástroje určené virtuózům.


ARCHIV PRODUKTŮ